Drukuj

 

Młode kobiety chore na stwardnienie rozsiane często stają przed dylematem dotyczącym posiadania dzieci. Boją się, że ciąża i poród negatywnie wpłyną na ich stan zdrowia. Ponadto decydując się na dziecko zmuszone są zrezygnować z leczenia lub przerwać już trwające. Na miesiąc przed zapłodnieniem w szczególności należy przerwać leczenie lekami immunologicznymi. W tym okresie kobieta powinna zwiększyć dawki kwasu foliowego, który częściowo zapobiega uszkodzeniu cewy nerwowej. Należy też odstawić wszelkie leki cytotoksyczne z powodu ryzyka uszkodzenia chromosomów. Należy również ostrożnie stosować chemioterapeutyki. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni odstawić te leki na 2 albo 3 miesiące przed planowaną ciążą.
Wielu lekarzy odradza kobietom chorym na SM planowanie ciąży, ale należy postawić sobie pytanie czy rzeczywiście powinny one rezygnować z tak istotnych życiowo planów?

 

Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku, jednak statystyki pokazują, że przebiegowi ciąży u kobiet chorych na stwardnienie rozsiane często towarzyszy ustabilizowanie się i zredukowanie ilości rzutów choroby, szczególnie w ostatnim trymestrze.
Jeżeli jednak w czasie ciąży wystąpi nowy rzut, nie ma ścisłych przeciwwskazań do zastosowania leków sterydowych, zwłaszcza po pierwszych 3 miesiącach trwania ciąży. Również pediatrzy zmienili swój pogląd odnośnie stosowania sterydów w czasie ciąży, co więcej, czasami sami przepisują je kobietom w ciąży w celu poprawienia rozwoju płuc dziecka. Jednym słowem jeżeli wystąpi poważny rzut w czasie ciąży stosowanie sterydów jest w większości przypadków bezpieczne. Chociaż ilość rzutów w miesiącach następujących bezpośrednio po urodzeniu dziecka ma tendencję wzrostową, nie wydaje się by ciąża miała wpływ na poziom ogólnej niesprawności.
Ważne jest jednak, aby podejmując decyzję o posiadaniu dzieci przyszli rodzice wzięli pod uwagę konieczność wspólnej opieki, a nawet zwrócenia się o pomoc do dalszej rodziny lub wynajęcia opiekunki.

 
 

 

Jeżeli chodzi o sam poród, kobiety chorujące na stwardnienie rozsiane częściej niż przeciętnie rodzą poprzez cesarskie cięcie. Wiele zależy od stanu pacjentki, jednak nie ma jasnych wskazań do tego, by poród odbywał się w ten właśnie sposób. Także wpływ karmienia piersią na przebieg stwardnienia rozsianego nie został wykryty. Powszechnie przyjmuje się, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie choroby, pod warunkiem, że kobieta nie przyjmuje leków, które mogły by zaszkodzić karmionemu dziecku.

 

Istotne jest, aby przyszła matka nie zapominała o tym jak ważny jest wypoczynek, duża ilość snu, dobre odżywianie, łagodne ćwiczenia i unikanie stresów. Neurolog i ginekolog powinni przedyskutować, jakie leki można w ciąży stosować przy problemach z pęcherzem, depresji, oraz spastyczności. Nie należy również zapominać o właściwościach odpowiedniej diety. Ze względu na dobro dziecka i możliwe kłopoty z równowagą należy sobie pomóc używając specjalnych uchwytów, szczególnie w łazience. W ostatnim trymestrze ciężarna kobieta odczuwa zwiększenie problemów jelitowych i pęcherzowych.

 
 

 

Nie należy również zapominać o dobroczynnym wpływie diety. Warto na przykład pamiętać, że spożywanie nabiału i innych produktów bogatych w witaminę D przez kobiety w ciąży obniża ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane u ich potomstwa.
Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda badania wykazały, że dzieci pań pijących cztery szklanki mleka dziennie chorowały aż o 56% rzadziej niż dzieci kobiet pijących poniżej trzech szklanek miesięcznie. Co więcej, obniżone ryzyko zachorowania dotyczyło także potomstwa matek regularnie przyjmujących w czasie ciąży inne produkty o wysokiej zawartości wit. D.