Treść główna

Stwardnienie rozsiane czego nie wolno?

Zmiany w leczeniu SM- od listopada 2022 roku.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało liczne zmiany dotyczące programów lekowych dotyczących stwardnienia rozsianego.

Podczas ostatnich obrad Parlamentarnego Zespołu do spraw Stwardnienia Rozsianego Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany, które mają wejść w życie wraz z listopadową listą refundacyjną.

Programy lekowe I linii mają zostać wzbogacone o nowe leki. Ponadto do refundacji trafi pierwszy preparat dedykowany postaci wtórnie- postępującej SM (siponimod). Jest to bardzo długo oczekiwana zmiana w środowisku Chorych. Jak dotąd Pacjenci z postacią wtórnie- postępującą stwardnienia rozsianego nie mogli liczyć na żaden lek w ramach programów lekowych.

Dodatkowo złagodzeniu mają ulec kryteria kwalifikacji Pacjentów do leczenia II linii.

Nowa lista refundacyjna umożliwi także terapię Dzieci powyżej 10 roku życia teryflunomidem i fingolimodem.

Obrady Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego

2024-01-19

Jak przekazać 1,5% podatku na walkę ze stwardnieniem rozsianym?

W Polsce około 50 tyś Osób choruje na stwardnienie rozsiane. Jest to nieuleczalna i przewlekła choroba, w której układ immunologiczny atakuje komórki własnego ciała. Prowadzi to do uszkodzeń nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Spektrum objawów SM jest bardzo szerokie, a Pacjenci doświadczają wielu wyzwań w walce o sprawność i w mierzeniu się ze skutkami choroby. Fundacja Dobro Powraca działa na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane (i inne choroby przewlekłe). Pomóż nam pomagać i wesprzyj społeczność Chorych na SM!

 
Skip to content