Treść główna

Stwardnienie rozsiane czego nie wolno?

Zmiany w leczeniu SM- od listopada 2022 roku.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało liczne zmiany dotyczące programów lekowych dotyczących stwardnienia rozsianego.

Podczas ostatnich obrad Parlamentarnego Zespołu do spraw Stwardnienia Rozsianego Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany, które mają wejść w życie wraz z listopadową listą refundacyjną.

Programy lekowe I linii mają zostać wzbogacone o nowe leki. Ponadto do refundacji trafi pierwszy preparat dedykowany postaci wtórnie- postępującej SM (siponimod). Jest to bardzo długo oczekiwana zmiana w środowisku Chorych. Jak dotąd Pacjenci z postacią wtórnie- postępującą stwardnienia rozsianego nie mogli liczyć na żaden lek w ramach programów lekowych.

Dodatkowo złagodzeniu mają ulec kryteria kwalifikacji Pacjentów do leczenia II linii.

Nowa lista refundacyjna umożliwi także terapię Dzieci powyżej 10 roku życia teryflunomidem i fingolimodem.

Obrady Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego

Zespół Touretta - terapia i leczenie
2023-09-20

Jaką wartość mają marzenia, kiedy śmierć czai się na każdym kroku?

Mam na imię Karolina i od urodzenia choruję na mukowiscydozę. Choroba od samego początku wpływała na moje życie zmieniając je. To zapis wywiadu , który zarówno ze mną jak i z moją mamą przeprowadziła Pani psycholog. Mam nadzieję, że część mojej historii przywróci wiarę innym osobom zmagającym się z tą choroba oraz zapali światło nadziei tam, gdzie panuje już ciemność.

2023-08-18

Jak można pomóc Podopiecznemu Fundacji?

Podopieczni Fundacji – Dorośli i Dzieci- mierzą się z chorobami przewlekłymi. Walka o zdrowie wiąże się z dużymi wydatkami, które są ogromnym wyzwaniem. Jak można wspierać konkretnego Podopiecznego?

 
Skip to content