Treść główna

Baza Wiedzy

2023-09-18

Znaczny stopień niepełnosprawności: komu przysługuje i jakie są uprawnienia?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić, komu przysługuje znaczny stopień niepełnosprawności. Przedstawimy, co się wiąże z posiadaniem takiego orzeczenia i odpowiemy na pytanie, jakie daje ono korzyści oraz jak je uzyskać. Na szczęście w dzisiejszym społeczeństwie mamy do dyspozycji coraz to nowe narzędzia do zapewnienia równych praw i szans wszystkim jego członkom, niezależnie od ich indywidualnych umiejętności czy zdolności. W tym kontekście niepełnosprawność jest ważnym aspektem, który wymaga jak najlepszego zrozumienia.

2023-08-21

Rozumienie zespołu Downa: jak powstaje i co go powoduje?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co powoduje Zespół Downa. Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się między innymi niepełnosprawnością intelektualną czy zmianami w wyglądzie. Nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który ją odkrył w 1862 roku: Johna Langdona Downa. Słowo zespół użyte jest w nazwie tej przypadłości celowo, gdyż oznacza szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Jak powstaje Zespół Downa i z czym się dokładnie wiąże?

2023-07-21

Czy autyzm to niepełnosprawność? Odpowiadamy na trudne pytania

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy autyzm to niepełnosprawność intelektualna. Czy są to te same jednostki? Trzeba przyznać, że temat autyzmu wciąż budzi wiele dyskusji i kontrowersji. Podejmowane są próby ustalenia jakichś ram i struktur, które ułatwiłyby poruszanie się w tej tematyce. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć, na pytanie, czy jest jakiś związek między autyzmem a stopniem niepełnosprawności? 

Stwardnienie rozsiane czy jest dziedziczne
2023-05-02

Stwardnienie rozsiane – czy jest dziedziczne?

Diagnoza stwardnienia rozsianego może być bardzo przytłaczająca dla człowieka. Jest to zupełnie nowa i stresująca sytuacja. Pojawia się dużo pytań. Dlaczego to ja zachorowałem? Jak w moim przypadku będzie przebiegać ta choroba? Czy zostanę osobą niepełnosprawną? Jakie objawy będzie powodować stwardnienie rozsiane. Czy jest dziedziczne?

Rdzeniowy zanik mięśni
2023-04-26

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba, o której wielu Polaków dowiedziało się przy okazji zbiórek pieniędzy organizowanych przez zdesperowanych rodziców na „najdroższy lek świata”.

Przerost endometrium NiePrzewlekaj
2023-04-26

Przerost endometrium

Przerost endometrium, czyli błony śluzowej macicy, często jest przyczyną zaburzeń cyklu miesięcznego i może powodować trudności z zajściem w ciążę. Przerost endometrium może też prowadzić do bardzo groźnego nowotworu (raka endometrium - inaczej raka trzonu macicy).

Padaczka poudarowa
2023-04-25

Padaczka poudarowa

Udar mózgu to zespół kliniczny, który występuje, kiedy dochodzi do zablokowania dopływu krwi do mózgu (udar niedokrwienny) lub gdy główne naczynie tętnicze pęka i zaczyna krwawić (udar krwotoczny). Na udar zapadają aż dwie osoby na tysiąc w populacji ogólnej.

Stwardnienie rozsiane przyczyny witamina D
2023-04-06

Stwardnienie rozsiane a ciąża

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą i nieuleczalna chorobą centralnego układu nerwowego. Najwięcej zachorowań notowanych jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Jest to zatem czas, kiedy wiele osób zastanawia się nad założeniem rodziny i posiadaniem dzieci.

 
Skip to content