Jak rozmawiać z Dzieckiem o ciężkiej chorobie Rodzica?
Rozmowa z dzieckiem na temat poważnej choroby rodzica może być trudna i wymaga delikatności oraz empatii.
Nagłówek strony
Treść główna
Zespół wad wrodzonych, jakim jest zespół Downa, to choroba powodowana nieprawidłową liczbą chromosomów. Oficjalna nazwa medyczna to Trisomia chromosomu 21.
Osoby nią dotknięte mogą przejawiać niepełnosprawność intelektualną w niewielkim lub średnim stopniu. Odznaczają się także zmianami w wyglądzie (tzw. dysmorfia). Choroba ma także duży wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz występowanie chorób współtowarzyszących chorych na zespół Downa. Niemowlak z trisomią jest diagnozowany zaraz po urodzeniu.
Niemowlak z trisomią ma w 21 parze chromosomów trzeci dodatkowy chromosom lub jego fragment. Jest to nadmiar materiału genetycznego, który powstaje w trakcie podziału komórkowego po zapłodnieniu. Zespół Downa określany jest jako odmienność genetyczna, ale nie dziedziczona. Nie znaleziono do tej pory korelacji między występowaniem konkretnych chorób u rodziców a rozwojem trisomii u ich dziecka. Istnieją co prawda czynniki, które zwiększają ryzyko patologicznego podziału komórkowego – na przykład wiek rodziców. W przeszłości dostrzegano istotny związek wyłącznie wieku matki z prawdopodobieństwem wystąpienia trisomii 21, ale obecne coraz więcej badań wskazuje na podobną zależność z wiekiem ojca. Częstotliwość występowania zespołu Downa waha się w przedziale od 1:800 do 1:1000 u żywo narodzonych dzieci, niezależnie od szerokości geograficznej, rasy, stylu życia rodziców.
Niemowlak z zespołem Downa jest diagnozowany zazwyczaj zaraz po urodzeniu. Choroba skutkuje zmianami fenotypowymi, które objawiają się charakterystycznymi cechami wyglądu zewnętrznego. U niemowląt może to być przede wszystkim:
Chorujący na zespól Downa niemowlak będzie rozwijał się znacznie wolniej pod względem fizycznym i psychicznym od pozostałych dzieci. Często rozpoznaje się u takiego dziecka dodatkowe zaburzenia neurotypowe, jak zespół Aspergera lub ADHD. Często występują kłopoty logopedyczne, takie jak mało wyraźna mowa, zaburzenia fonetyczne, trudności w wymowie pewnych głosek czy niski poziom rozumienia mowy. Dzieci z zespołem Downa wykazują niską odporność na zakażenia i infekcje wirusowe. Należy także pamiętać o dodatkowych najczęstszych objawach zespołu Downa, które rozwijają się w cieniu tych dotychczas wymienionych. Najczęstsze to:
Niemowlak ma specyficzne w chorobie cechy wyglądu, to jednak pewność rozpoznania uzyskamy wykonując badania cytogenetyczne dziecka w poradni genetycznej. To na jego podstawie uzyskuje się kariotyp, czyli zapis chromosomów, który ostatecznie potwierdza występowania zespołu Downa. Chorujący na zespół Downa niemowlak powinien się znajdować pod opieką lekarza pediatry oraz innych specjalistów w zależności od występujących schorzeń towarzyszących. Jak najszybciej należy wykluczyć lub potwierdzić wady serca. Do tego celu wykonywane jest badanie echokardiograficzne, aby jak najwcześniej rozpocząć przeciwdziałanie pogarszania się stanu zdrowotnego. Najczęściej wykonywane są w takich przypadkach zabiegi kardiochirurgiczne, które w ogromnym stopniu wpływa na długość i komfort życia.
Przez ostatnie dziesięciolecia zgromadzono mnóstwo informacji na temat tego, z czym wiąże się zespół Downa. Jak długo żyją osoby nim dotknięte, jak choroba wpływa na ich komfort życia i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Dzięki stosowaniu leczenia, głównie wad kardiologicznych, ale także przewodu pokarmowego czy układu endokrynologicznego, długość życia osób z zespołem Downa uległa znacznemu wydłużeniu. Dziś szacuje się, że jest to ok. 56 lat. Leczenie samej trisomii 21 chromosomu nie jest możliwe. Obecnie prowadzone są badania mające na celu zmniejszanie ekspresji genów odpowiedzialnych za zaburzenia poznawcze osób dotkniętych zespołem Downa. To jest podstawowy kierunek obecnych badań. Dla chorych bardzo istotne jest skupienie się na rehabilitacji oraz sposobach poprawy jakości życia. Dlatego warto śledzić działalność organizacji pacjenckich, które często dostarczają chorym i ich bliskim wielu informacji i porad. Fundacja Dobro Powraca otacza opieką także chorych na trisomię chromosomu 21. Na stronie internetowej fundacji można znaleźć wiele informacji o chorobie. A jeżeli pacjent napotka problemy finansowe w procesie leczenia lub rehabilitacji, to organizacja pomaga mierzyć się z wydatkami. Pamiętajmy, że jest to choroba przewlekła, więc również wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją będą przewlekłe.
Rozmowa z dzieckiem na temat poważnej choroby rodzica może być trudna i wymaga delikatności oraz empatii.
Choć trudno jest znaleźć pozytywne strony w poważnej chorobie, niektórzy ludzie doświadczają pozytywnych zmian lub przekształceń w wyniku swojego doświadczenia.
Poważna choroba może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem, dla niektórych może również stanowić impuls do pozytywnych zmian i rozwoju osobistego. Kluczowe jest znalezienie wsparcia, zarządzanie emocjami i staranie się dostrzec te pozytywne aspekty, które mogą wyniknąć z trudnego doświadczenia.
W tym artykule przedstawiamy stwardnienie rozsiane – czy to choroba genetyczna? Diagnoza stwardnienia rozsianego może być bardzo przytłaczająca dla człowieka. Jest to zupełnie nowa i stresująca sytuacja. Pojawia się dużo pytań. Dlaczego to ja zachorowałem? Jak w moim przypadku będzie przebiegać ta choroba? Czy zostanę osobą niepełnosprawną? Jakie objawy będzie powodować stwardnienie rozsiane. Czy jest dziedziczne?