Treść główna
Fundacja
Misja
Poważna choroba zmienia całe życie Człowieka. Do aspektów medycznych dochodzą wyzwania społeczne, zawodowe oraz finansowe. Takie obciążenia wpływają na jakość życia Chorego. Naszym celem jest pomoc w walce z przeciwnościami dnia codziennego, jakie niesie ze sobą utrata zdrowia. Dążymy do poprawy jakości życia Dorosłych i Dzieci dotkniętych chorobą. Przewlekłe chorowanie niesie ze sobą przewlekłe wydatki. Jest to wyzwanie, którego nie uda się przezwyciężyć samemu. Wierzymy, że z pomocą Rodziny, Przyjaciół, Bliskich oraz innych zaangażowanych Osób, walka o zdrowie jest łatwiejsza. Wierzymy, że dobro powraca!
Historia
Fundacja Dobro Powraca została założona w 2009 roku przez Osoby chore i ich Przyjaciół. Jest ogólnopolską organizacją z siedzibą we Wrocławiu. Od początku działalności Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.
Początkowo fundacja wspierała Chorych na stwardnienie rozsiane. Przez 14 lat swojej działalności pod opiekę fundacji trafiło kilka tysięcy Podopiecznych.
Zebrane przez lata doświadczenia doprowadziły we wrześniu 2022 roku do rozszerzenia zakresu działalności.
Kontynuujemy wsparcie Chorych na stwardnienie rozsiane. Fundacja Dobro Powraca działa jednocześnie na rzecz Chorych na inne choroby przewlekłe, Osób z niepełnosprawnościami, a także z utratą zdrowia.
Podopiecznymi fundacji mogą być zarówno Dzieci, jak i Osoby dorosłe.
Nasz zespół
Tworzymy zaangażowany, kompetentny zespół, którego celem jest niesienie pomocy Dorosłym i Dzieciom. W centrum naszych działań są zawsze nasi Podopieczni, ich potrzeby i problemy. Każdego dnia dajemy z siebie wszystko, aby pomagać, wspierać i towarzyszyć Podopiecznym w pokonywaniu wyzwań i trudności.
Nasi członkowie zespołu nie tylko posiadają wysokie kwalifikacje i specjalistyczną wiedzę. ale przede wszystkim to pasjonaci, którzy zdecydowali się działać w sektorze pozarządowym i wykorzystywać swoje kompetencje i doświadczenie działając na rzecz Osób z utratą zdrowia. Ich praca i zaangażowanie sprawiły, że Fundacja Dobro Powraca stała się jedną z większych organizacji pożytku publicznego w Polsce. Powstała przyjazna organizacja, otwarta dla każdego, oferująca Podopiecznym bezpłatne wsparcie. Nasz zespół tworzą Osoby z "sercem na dłoni". Poznajcie Annę, Piotra, Joannę, dwie Marty, Marcina i Magdalenę.
Anna Zelent
Prezes Zarządu Fundacji
Witam Cię serdecznie w Fundacji Dobro Powraca.
Nazywam się Anna i jestem założycielką Fundacji. Pomysł, a w zasadzie potrzeba jej założenia, narodziła się w 2009 roku, kiedy w moim życiu pojawiła się choroba przewlekła. Nie miałam wpływu na to, że zachorowałam, ale chciałam mieć wpływ na sprawy związane z chorobami przewlekłymi w Polsce. Zaprosiłam więc do współpracy inne Osoby chore, ich Przyjaciół i Bliskich. Każda z tych Osób wraz ze swoim zaangażowaniem wniosła do Fundacji wiedzę i doświadczenie zawodowe. Kompetentni managerowie, informatycy, prawnicy i finansiści pomogli mi stworzyć organizację, o której dziś z dumą mogę powiedzieć, że jest wyjątkowa. Tworzymy zgrany zespół specjalistów sektora pozarządowego, a nasza Fundacja jest jedną z większych organizacji pożytku publicznego w Polsce.
Zależało mi na tym, aby była to Fundacja otwarta dla każdego, aby nikt nie pozostał sam ze swoimi problemami zdrowotnymi. Ważne było dla mnie, aby wsparcie oferowane przez Fundację było dostępne i bezpłatne.
Przez 14 lat działalności dostarczamy rzetelnej wiedzy oraz integrujemy społeczność Osób chorych, a także wspieramy w gromadzeniu środków finansowych na leczenie. Byliśmy i jesteśmy obecni na wielu polach walki o interesy Pacjentów, angażując się w tematy związane z refundacją leków oraz podniesieniem odpisu podatkowego z 1% do 1,5%.
Działamy na rzecz Osób mierzących się z utratą zdrowia.
Całą zdobytą w moim życiu zawodowym wiedzę wykorzystuję teraz w pracy na rzecz naszych Podopiecznych. Łączę wiedzę specjalistyczną oraz swoje własne doświadczenia – przez chorobę (a może właśnie dzięki niej?)- nie jestem jedynie teoretykiem.
Znam i doskonale rozumiem ogrom problemów, z jakim zmagają się Osoby przewlekle chore. Mierzenie się z chorobami przewlekłymi to podróż, do której zaprosiło mnie życie. Nikt mnie nie pytał, czy wsiadam do tego pociągu, tylko uznał za pewnik, że to podróż właśnie dla mnie. Nie mam na to wpływu. Mogę jednak zadecydować, w którym kierunku wykorzystam swoją wiedzę i kwalifikacje. I właśnie dlatego w działalności na rzecz Fundacji odnalazłam swoje powołanie. Nieustannie zdobywam też dodatkową wiedzę – ukończyłam studia MBA z zakresu zarządzania organizacjami pożytku publicznego. Zrobię wszystko, aby Fundacja pomogła jak największej liczbie Osób, które tej pomocy potrzebują.
Jeżeli chcesz się podzielić swoim talentem działając na rzecz społeczności Osób chorych, to mogę Cię zapewnić, że daje to ogromną satysfakcję i może być odpowiedzią na wyzwania, jakie przynosi życie. Porozmawiajmy!
Piotr Penkała
Wiceprezes Zarządu Fundacji
Zarząd Fundacji Dobro Powraca – poza oczywiście wieloma obowiązkami formalnymi, wynikającymi z przepisów prawa- ma cel nadrzędny: działać dla dobra Osób chorych. I jest to zadanie dla nas najważniejsze. Realizujemy misję naszej Fundacji prowadząc wiele programów.
Poprzez bezpłatny Program Subkont „Jesteśmy Razem” budujemy system wsparcia finansowego dla każdego naszego Podopiecznego. Zależy nam, aby do każdej Osoby podchodzić indywidualnie i pochylać się nad Jej potrzebami. Angażujemy w pomoc jak największą grupę Darczyńców. W tym celu stworzyliśmy m.in. Generator Dobra dostępny na naszej stronie internetowej.
Dokładamy wszelkich starań, aby odciążyć Osoby mierzące się z utratą zdrowia z wyzwań finansowych i organizacyjnych. Nasz program subkont działa sprawnie, intuicyjnie oraz zawsze jesteśmy dostępni, aby rozwiązać problemy i odpowiedzieć na pytania naszych Podopiecznych. Staramy się dostarczyć jak najwięcej narzędzi wspierających zbiórki finansowe. Przygotowaliśmy generatory apeli i ulotek, współpracujemy z portalami zbiórkowymi oraz umożliwiamy stworzenie swoich indywidualnych profili w bazie Podopiecznych Fundacji.
Dostrzegamy, jak ważna jest problematyka chorób przewlekłych. Prowadzimy program NiePrzewlekaj, gdzie zajmujemy się profilaktyką, edukacją oraz dostarczaniem wiedzy dotyczącej leczenia.
Wspieramy naszych Podopiecznych prowadzących działalności gospodarcze. Umożliwiamy dzielenie się swoimi pasjami i zainteresowaniami.
Zbudowaliśmy i ciągle poszerzamy Bazę Wiedzy dotyczącą stwardnienia rozsianego i innych chorób przewlekłych, poprzez którą dostarczamy rzetelnych informacji. Współpracujemy z dietetykami, lekarzami i specjalistami, aby dzielić się pomocnymi wskazówkami ze środowiskiem Osób chorych.
Joanna Migacz
Koordynacja Zespołu Subkont
Rozumiemy i doceniamy zaufanie każdego naszego Podopiecznego, który zdecydował się dołączyć do naszej Fundacji. Wiemy, jak duża odpowiedzialność spoczywa na nas w procesie obsługi subkont. Dlatego utrzymujemy niezmiennie wysokie standardy współpracy:
Nasz program subkont jest bezpłatny. Nie pobieramy od Podopiecznych żadnych opłat. Całą obsługę zapewnia Fundacja.
Zespół odpowiedzialny za obsługę subkont dostarcza wsparcia i odpowiada na pytania za pośrednictwem Infolinii oraz maili. Odpowiedzi na pytania przygotowywane są i wysyłane tego samego dnia, którego do nas trafią.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Katalogu refundacji czy zapisów Porozumienia – wystarczy się z nami skontaktować (Infolinia dla Podopiecznych- 5060107 001).
Uruchomiliśmy również Centrum Informacyjne dla Osób zastanawiających się nad założeniem subkonta w naszej Fundacji – 797 063 247. Centrum Informacyjne działa również w soboty.
Marta Pazurkiewicz
Koordynacja Zespołu Księgowości
Nasz Zespół Księgowości służy poradami, jak prawidłowo wypełnić dokumenty do zwrotu środków czy faktury.
Doradzamy w sprawie zakupów i wszelkich kwestii formalnych.
Zespół Księgowości ściśle współpracuje z Zespołem Subkont. Czuwamy nad tym, aby cała dokumentacja była zgodna z przepisami prawa.
Jesteśmy dostępni dla naszych Podopiecznych pod numerem Infolinii 506 107 001.
Marta Wróblewska
Koordynacja Zespołu Infolinii
Zależy nam, aby każda Osoba, która chce z nami porozmawiać, otrzymała najlepsze wskazówki i pomoc. Dlatego funkcjonują u nas dwie linie telefoniczne:
Infolinia dla Podopiecznych Fundacji - dedykowany zespół czeka na telefony w sprawie funkcjonowania subkont, rozliczenia faktur i podań. Jest to także numer, pod którym odpowiadamy na pytania darczyńców oraz sprzedawców.
Infolinia dla Podopiecznych - 506 107 001 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00)
Centrum Informacyjne - to miejsce, z którym mogą się kontaktować Osoby zastanawiające się nad założeniem subkonta i zastaniem Podopiecznym Fundacji Dobro Powraca. Jeżeli masz pytania, nie znalazłeś informacji na stronie internetowej, chciałbyś porozmawiać o rozpoczęciu współpracy z nami- czekamy na rozmowę z Tobą.
Centrum Informacyjne o subkontach- 797 063 247 (od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-18.00).
Dla Państwa wygody Centrum Informacyjne sprawuje dyżur także w soboty.
Marcin Kostka
Prawnik Fundacji
Magdalena Wegner
Prawniczka Fundacji
Zofia Detlaff
Interwencja Kryzysowa i Doradztwo Zawodowe
Podopiecznym naszej Fundacji oferujemy bezpłatne sesje interwencji kryzysowej oraz doradztwa zawodowego,
Interwencja kryzysowa obejmuje 3 spotkania. Podopieczny nie ponosi z tego tytuły żadnych kosztów. Spotkania odbywają się drogą internetową, za pośrednictwem uzgodnionego z Podopiecznym komunikatorem (umożliwiającym także transmisję obrazu- Podopieczny i konsultant kryzysowy widzą się podczas trwania spotkania). Celem spotkań jest udzielenie wsparcia i skoncentrowanie się na poszukiwaniu rozwiązania, bazując na naturalnych zasobach danej Osoby. Sesje polegają na określeniu celów, ich priorytetyzacji a także na wyszukaniu wszystkiego, co może być wsparciem w otoczeniu konkretnego Człowieka.
Dowiedz się więcej o projekcie PIK- Punkt Interwencji Kryzysowej (https://dobropowraca.pl/pik-punkt-interwencji-kryzysowej/)
W ramach doradztwa zawodowego udział w projekcie zaczyna się od wysłania zgłoszenia na nasz adres mailowy. Następnie, nasz doradca zawodowy, kontaktuje się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania on-line. Podczas spotkania, wspólnie ustalicie co chcecie osiągnąć w procesie doradztwa. Następnym, bardzo ważnym elementem doradztwa jest dobór szkoły, szkolenia lub kursu, który pomoże osiągnąć wcześniej ustalony cel. W miarę postępów w procesie, nasz doradca pomoże Ci przygotować CV i list motywacyjny, a także wyszukać i wybrać najbardziej odpowiednie oferty pracy.
Dodatkowo, jeżeli może to przynieść korzyści, nasz doradca może zasugerować sięgnięcie po pomoc konkretnej organizacji, fundacji czy innej placówki.
Dowiedz się więcej o projekcie Doradztwa Zawodowego (https://dobropowraca.pl/projekty/doradztwo-zawodowe-dla-podopiecznych/)
Poznaj naszą konsultant kryzysową - Zofię Detlaff:
"Ograniczenia związane z padaczką i hemofilią towarzyszyły mi przez całe życie. To właśnie choroby pokrzyżowały wiele moich życiowych planów i marzeń, i niejednokrotnie przestawiły w moim życiu wszystko do góry nogami, niczym huragan. Przez wszystkie lata chorowania, niejednokrotnie doświadczyłam kryzysu psychicznego, a jako osoba niechodząca, nie byłam w stanie wrócić do pracy. Wymagało to ode mnie całkowitego przekwalifikowania się i ogromnego nakładu pracy. Dzisiaj jestem pedagogiem, doradcą zawodowym i konsultantem kryzysowym.
Teraz wiem, że ani epilepsja, ani hemofilia czy niepełnosprawność fizyczna, nie definiują tego kim tak naprawdę jestem. Choroby mogą być jedynie symbolem mojej siły i wytrwałości w dążeniu do samodzielności. To co przeżyłam sprawiło, że chcę pomagać innym. Rozumiejąc problemy z jakimi chorzy zmagają się na co dzień, oferuję pomoc prowadząc konsultacje kryzysowe oraz doradztwo zawodowe".
Dlaczego my?
Nasi Podopieczni mogą liczyć na nasze wsparcie i patronat. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w sektorze pozarządowym. Fundacja Dobro Powraca gwarantuje wysokie standardy współpracy i wsparcia:
Dokumenty Fundacji
Podopiecznym Fundacji oferujemy założenie bezpłatnego subkonta. Zasady jego funkcjonowania określone są w dokumencie Porozumienie