Treść główna

Zastanawiasz się, co to jest SM (stwardnienie rozsiane)? Z czym wiąże się ta choroba i jak się objawia? Fundacja Dobro Powraca zajmuje się pomocą osobom chorym na stwardnienie rozsiane i inne choroby przewlekłe. Na co dzień mamy do czynienia z ludźmi, których dotknęło SM i rozumiemy, jakim wyzwaniem stają się dla nich proste czynności i wypełnianie codziennych obowiązków. Ponieważ w trosce o dobro naszych podopiecznych, zawsze dostarczamy klarownych i precyzyjnych informacji dotyczących przedmiotu naszej działalności, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co to jest stwardnienie rozsiane i jak poradzić sobie z taką diagnozą.

Co to jest stwardnienie rozsiane? Najważniejsze informacje

Stwardnienie rozsiane – co to za schorzenie? Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich usłyszał taką diagnozę? Stwardnienie rozsiane, często skracane do SM, to przewlekła choroba układu nerwowego, która może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku czy płci. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu atakuje osłonki mielinowe otaczające włókna nerwowe w centralnym układzie nerwowym. Wpływa to na zdolność organizmu do przekazywania sygnałów między mózgiem a ciałem. Prowadzi do uszkodzenia nerwów i utraty funkcji układu nerwowego, co może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych.

 

Jakie objawy daje SM?

Objawy stwardnienia rozsianego są różnorodne i mogą obejmować problemy z równowagą, koordynacją ruchową, niewydolnością mięśniową. Niepokojącym sygnałem są też długotrwałe zmęczenie, zaburzenia wzroku oraz problemy z funkcjami poznawczymi. Te objawy mogą mieć znaczący wpływ na życie pacjentów, ograniczając ich zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Jakie są prognozy dla osób z diagnozą SM?

Już wiemy, czym jest stwardnienie rozsiane i jak się objawia. Jakie są prognozy dla pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę? Tak naprawdę są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, postać SM, nasilenie objawów i dostępność skutecznego leczenia. Chociaż SM jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, istnieją terapie, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie jakości życia pacjentów. Regularne kontrole lekarskie oraz stosowanie zaleconych terapii mogą znacząco wpłynąć na przebieg choroby i opóźnić jej postęp. Leczenie może obejmować podawanie specjalistycznych leków, rehabilitację fizyczną, terapie farmakologiczne i wsparcie psychologiczne.

Jakie wyróżniamy postacie SM?

Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka postaci SM. Różnią się między sobą między innymi okresami i intensywnością zaostrzeń objawów. Wymienia się:

  • postać rzutowo-remisyjną (relapsing-remitting) – występuje najczęściej, pacjent doświadcza tzw. rzutów, czyli zaostrzenia objawów SM, które utrzymują się około 24 godzin, po ich ustaniu pacjent wraca do stanu sprzed wystąpienia dolegliwości,
  • postać wtórnie postępującą (secondary progressive) – w tej postaci SM objawy nasilające się podczas rzutu nie cofają się do stanu sprzed jego wystąpienia,
  • postać pierwotnie postępującą (primary progressive) – w tym przypadku nie ma remisji, czyli ubytki neurologiczne istnieją od początku diagnozy i dochodzi do ich pogłębienia z czasem,
  • postać pierwotnie postępującą z zaostrzeniami (progressive relapsing) – najbardziej kontrowersyjna, przez wielu specjalistów pomijana jako odrębna postać SM. Przebieg choroby jest taki jak w przypadku poprzedniej postaci, ale wyróżnia się chwilowe zaostrzenia dolegliwości, które mogą być określane jako rzut.

Co nasza Fundacja może zaoferować?

Wychodzimy z założenia, że wszystko zaczyna się od zrozumienia, czym jest SM i jak wpływa ono na codzienne życie osób dotkniętych chorobą. W Fundacji Dobro Powraca, oferujemy praktyczne wsparcie dla osób dotkniętych tym schorzeniem oraz innymi chorobami przewlekłymi. Nasi podopieczni oraz ich rodziny i bliscy mogą skorzystać między innymi z:

  • porad ekspertów,
  • wsparcia psychologicznego,
  • doradztwa zawodowego,
  • pomocy podczas zbierania funduszy na leczenie,
  • najnowszych informacji i badań na temat chorób.

Wiemy, że mieszanka informacji, wsparcia i zrozumienia może pomóc naszym podopiecznym przetrwać trudne czasy. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, aby dowiedzieć się więcej.

Zacznij działać z nami!

Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą i dołączenia do naszej społeczności. Pracownicy fundacji są dla ludzi, którzy zmagają się z wyzwaniami, jakie rzuca im choroba i szukają wsparcia. Razem możemy tworzyć aktywną społeczność, grupę wsparcia dla osób potrzebujących i miejsce, gdzie każdy przyjmowany jest z otwartymi ramionami.

Zapoznaj się również z:

 
Skip to content