Treść główna

Stwardnienie rozsiane u dzieci (SM) jest poważnym schorzeniem neurologicznym, które wymaga zrozumienia ze strony rodziców i opiekunów. Jest to choroba autoimmunologiczna, która atakuje centralny układ nerwowy, powodując uszkodzenie mieliny – osłonki otaczającej pojedyncze nerwy. W efekcie pojawiają się trudności w przekazywaniu sygnałów nerwowych, co prowadzi do różnorodnych objawów neurologicznych. Jak wyglądają pierwsze objawy SM u dzieci? Jakie są rokowania i sposób leczenia?

Stwardnienie rozsiane u dzieci – objawy

Objawy stwardnienia rozsianego u dziecka zaobserwowano niedługo po tym, kiedy zarejestrowano pierwsze przypadki choroby u dorosłych. Czyli już pod koniec XIX wieku, lekarze byli świadomi występowania SM u najmłodszych pacjentów. Był to niewielki procent wszystkich chorujących, ale nawet dziś, w czasach, gdy przy diagnozie wspomagamy się rezonansem magnetycznym, postawienie diagnozy SM u dziecka jest niezwykle trudne. Związane jest to z faktem, że objawy SM u niemowlaka czy dziecka w wieku szkolnym mogą być przypisane wielu innym schorzeniom, jak choćby ostremu zapaleniu mózgu i rdzenia kręgowego. Poza tym SM to choroba kojarzona z młodymi dorosłymi, gdyż szczyt zachorowań przypada zazwyczaj między 20 a 40 rokiem życia. Lekarze więc często nie podejrzewają, że to SM jest źródłem problemów zdrowotnych u maluchów. Zgodnie z danymi na stronie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, w Polsce aktualnie zdiagnozowanych jest około 600 dzieci z SM. Zdecydowana większość najmłodszych Chorych doświadcza postaci rzutowo-remisyjnej choroby. Objawy, które wskazują na to schorzenie u dzieci to między innymi:

  • przewlekłe zmęczenie nieadekwatne do aktywności dziecka,
  • zaburzenia emocjonalne, pojawia się zmienność nastrojów, depresja,
  • problemy z pamięcią i koncentracją, dziecko ma problemy w szkole,
  • zaburzenia w mowie i koordynacji ruchowej.

Stwardnienie rozsiane u nastolatków i młodszych dzieci może prowadzić do trudności w nauce, problemów emocjonalnych i behawioralnych, czy spadku aktywności fizycznej. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni być wyczuleni na zmiany w zachowaniu dziecka. W razie podejrzenia choroby należy skorzystać z pomocy lekarza.

Stwardnienie rozsiane u dzieci – rokowania

W przypadku stwardnienia rozsianego u dzieci rokowania są indywidualne i zależą od wielu czynników, takich jak szybkość postępu choroby, rodzaj i intensywność objawów oraz odpowiedź na leczenie. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia mogą znacząco poprawić jakość życia dziecka i spowolnić postęp choroby. Należy pamiętać, że SM jest chorobą przewlekłą i wymaga stałego nadzoru medycznego. Współczesna medycyna dysponuje jednak coraz lepszymi metodami leczenia SM, co daje nadzieję na lepsze rokowania.

Leczenie SM u dzieci

Stwardnienie rozsiane – objawy u dzieci, nastolatków czy dorosłych są bardzo podobne – wpływa na komfort życia pacjenta. W przypadku SM u dzieci leczenie wygląda podobnie jak w przypadku dorosłych. Podawane są leki dostosowane do wieku dziecka, na przykład interferon beta (dla dzieci w każdym wieku) czy teryflunomid (dla dzieci powyżej 12 roku życia). Prowadzone są też terapie związane z występowaniem konkretnych dolegliwości np. u logopedy. Warto korzystać z pomocy fundacji, które gwarantują różnorodny zakres wsparcia dostosowany do potrzeb Chorego i jego Rodziny. Dobro Powraca – Fundacja na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane i inne choroby przewlekłe to miejsce, w którym oferowane jest wsparcie w kwestiach zbiórki pieniędzy na leczenie czy rehabilitację. Dbamy również o edukację Rodzin i społeczeństwa na temat przebiegu i procesu leczenia. Zastanawiasz się, jak zebrać fundusze na lek dla Twojego dziecka? Skąd znaleźć pieniądze na zajęcia z fizjoterapeutą? A może chcesz dowiedzieć się więcej o SM i zapewnić jak najlepsze życie swojemu dziecku mimo choroby? Nieważne czy chodzi o stwardnienie rozsiane u niemowląt, dzieci szkolnych czy nastolatków. Zapraszamy do kontaktu z naszą Fundacją! Chętnie udzielimy Ci wsparcia, jakiego potrzebuje Twoja rodzina.

Zapoznaj się również z:

 
Skip to content