Diagnozowanie SM
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba, która dotyka centralny układ nerwowy. Diagnozowanie SM to proces, który wymaga dokładnych analiz oraz wykonania szeregu badań. Warto pamiętać, że jest to schorzenie, które może występować w różnych formach i wpływa na jakość życia pacjentów. Dlatego zrozumienie, diagnozowanie, a także leczenie stwardnienia wymagają odpowiedniej wiedzy oraz współpracy ze specjalistami.
Fundacja Dobro Powraca skupia się na pomocy osobom, które zachorowały na SM, ich rodzinom, a także osobom z innymi chorobami przewlekłymi. Naszą misją jest nie tylko wsparcie psychologiczne czy asysta w zbieraniu funduszy na leczenie i rehabilitację, ale także edukacja społeczeństwa na temat przebiegu i objawów chorób, które mogą dotknąć każdego z nas.
Stwardnienie rozsiane – najważniejsze informacje
Stwardnienie rozsiane to schorzenie, które związane jest z uszkodzeniami osłonki mielinowej w centralnym układzie nerwowym. Mielina jest substancją otaczającą nerwy, która ułatwia przewodzenie impulsów nerwowych. W SM układ odpornościowy atakuje i uszkadza mielinę, co prowadzi do różnorodnych objawów neurologicznych. W zależności od ich stopnia nasilenia i częstotliwości występowania mogą one utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także pracę.
Stwardnienie rozsiane – diagnozowanie
Diagnozowanie stwardnienia rozsianego następuje zazwyczaj po tym, jak chory zauważa u siebie szereg objawów choroby. Mogą się one różnić u każdego pacjenta w zależności od lokalizacji uszkodzeń w centralnym układzie nerwowym. Do najczęściej wymienianych należą:
- zaburzenia widzenia – pojawia się podwójne widzenie, nieostre tzw. przez mgłę lub całkowita utrata wzroku,
- problemy z równowagą i koordynacją ruchową – osoby z SM często doświadczają trudności z utrzymaniem równowagi, wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Dokuczają im zawroty głowy i nieskoordynowane ruchy rąk.
- zmęczenie – przez wielu określane jako najbardziej uciążliwe z objawów, może znacząco wpływać na życie codzienne, naukę i pracę. Występuje często razem z depresją,
- problemy z mową – u chorego mogą pojawić się trudności z artykulacją słów, budowaniem zdań,
- drętwienie lub mrowienie kończyn – dochodzi do osłabienia pracy kończyn, któremu towarzyszą też zaburzenia czucia, a także nerwobóle.
Zaobserwowanie jednego lub wielu z tych objawów jest sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Neurolog wykona szczegółowe badania, a po dokładnej ich analizie wskaże najlepszą drogę leczenia i terapii dla konkretnego przypadku.
Jakie badania należy wykonać?
Pierwsza wizyta u lekarza to okazja do poznania historii leczenia pacjenta. Poza ogólnymi badaniami takimi jak morfologia, lekarz specjalista zleci wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, mózgu i rdzenia kręgowego. Istotna jest też tomografia komputerowa, która wykorzystywana jest do kontroli poprawności działania nerwów umożliwiających pracę zmysłu wzroku. Są to zaawansowane badania, które pomogą wykryć charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego zmiany zachodzące w ciele pacjenta: stany zapalne czy ogniska demielinizacyjne. Często stosowanym badaniem jest również wykonanie punkcji lędźwiowej i analiza płynu mózgowo-rdzeniowego. Pomaga ona wyeliminować inne schorzenia, które mają podobne objawy do tych występujących przy SM.
Dlaczego warto współpracować z naszą fundacją?
W Fundacji Dobro Powraca pracujemy nad poprawą jakości życia osób dotkniętych stwardnieniem rozsianym poprzez edukację, wsparcie i działania na rzecz rozwoju nowych terapii. Chcemy pomagać pacjentom i ich rodzinom w radzeniu sobie z tym trudnym wyzwaniem. Jeśli potrzebujesz pomocy lub informacji na temat tej, lub jakiejkolwiek innej choroby przewlekłej, jesteśmy tutaj, aby Cię wesprzeć.
Zdajemy sobie sprawę, że diagnoza to kluczowy element walki z chorobą, a Twoje zdrowie stanowi nasz priorytet! Dzięki naszym usługom możesz mieć pewność, że diagnoza jest dokładna i rzetelna, dowiesz się więcej o samym procesie diagnozowania i dostępnych aktualnie terapiach.
Co ważne, wspieramy naszych podopiecznych na każdym etapie walki z chorobą. Nasza fundacja pomaga zbierać fundusze na terapię, dostarcza wsparcia psychologicznego i pomaga w tworzeniu społeczności osób zmagających się z SM i innymi chorobami. Na bieżąco dostarczamy informacji na temat nowych możliwości leczenia, prowadzonych terapiach i zapewniamy pomoc na każdym etapie choroby. Z nami, walka ze stwardnieniem rozsianym staje się łatwiejsza!\
Zapoznaj się również z: