Treść główna

Jeśli usłyszałeś/łaś diagnozę stwardnienie rozsiane – rehabilitacja w formie różnych terapii i zajęć powinna stać się stałym punktem w planie leczenia. Dobro Powraca — Fundacja na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane i inne choroby przewlekłe to miejsce, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat, a także wsparcie podczas zbiórek finansów i grupę wsparcia. Stwardnienie rozsiane (SM) to skomplikowana choroba autoimmunologiczna, która wpływa na centralny układ nerwowy, a symptomy z tym związane na codzienność chorego. Doskonale wiemy, jak ważna jest rehabilitacja w SM i w jaki sposób może ona poprawić jakość życia pacjenta oraz jego bliskich.

Jak objawia się SM?

SM jest chorobą, której przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Układ odpornościowy organizmu atakuje osłonki mielinowe otaczające nerwy, co prowadzi do uszkodzenia tkanek nerwowych. To uszkodzenie może występować w różnych miejscach mózgu i rdzenia kręgowego, co z kolei generuje różnorodne objawy. Pacjenci wymieniają najczęściej:

  • zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • problemy z chodzeniem i koordynacją,
  • mrowienie i drętwienie,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • problemy z kontrolą pęcherza i jelit.

Rehabilitacja przy SM pomaga poprawić funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów, wpływa na samopoczucie chorego oraz ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jednak warto pamiętać, że rehabilitacja chorych na SM powinna być dostosowana do ich stanu zdrowia i potrzeb.

Dlaczego rehabilitacja chorych na SM ma znaczenie?

Najważniejszym powodem, dla którego rehabilitacja chorych na SM jest niemal tak samo ważna, jak podawanie im niezbędnych leków, jest poprawa jakości życia pacjentów. Ćwiczenia to gwarancja lepszej sprawności fizycznej, co przekłada się na większą niezależność. Wartość rehabilitacji SM polega także na tym, że pomaga ona w zarządzaniu objawami schorzenia, takimi jak problemy z chodem czy zaburzenia równowagi. To sposób na spowolnienie ich postępowania. Dobrze dobrane zajęcia mogą pomóc też w redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia. Z kolei niektóre formy rehabilitacji, takie jak terapia zajęciowa, mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych, co jest istotne w przypadku pacjentów z SM.

Rehabilitacja i stwardnienie rozsiane – sposoby dostępne dla pacjentów

Istnieje wiele różnych metod i zajęć skierowanych do pacjentów z SM – rehabilitacja i jej przebieg dostosowywana jest przez lekarza prowadzącego chorego.

Fizjoterapia dla osób z SM

Fizjoterapia dla osób z SM koncentruje się na poprawie funkcji mięśni i stawów, zakresu ruchu i koordynacji ruchowej. To też sposób na poprawę ogólnej sprawności fizycznej pacjentów, co wpływa na zmniejszenie bólu i zapobiega dalszym problemom zdrowotnym. W przypadku SM rehabilitacja – ćwiczenia dostosowywane są do potrzeb pacjenta i pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej. Wykonywane są pod okiem specjalisty lub samodzielnie w warunkach domowych. Można skorzystać również z masażu oraz różnych technik mobilizacji. Pomocne są też pływanie i ćwiczenia w wodzie, ponieważ zmniejszają obciążenie stawów i ułatwiają ruch.

Fizykoterapia w SM

Fizykoterapia SM to sposób na łagodzenie bólu, redukcję stanów zapalnych, poprawę krążenia krwi, zmniejszenie obrzęków oraz zwiększenie zakresu ruchu. To poddziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na wykorzystaniu ciepła, zimna, światła, dźwięków, prądu elektrycznego i innych metod, w celu rehabilitacji pacjentów. Przykłady terapii przydatnych w leczeniu symptomów SM to na przykład elektroterapia, terapia ultradźwiękowa czy laseroterapia.

Terapia psychologiczna i zajęciowa

SM to choroba, która może wywoływać stres i depresję, dlatego wsparcie psychologa jest tu szczególnie ważne. Terapeuci pomagają pacjentom radzić sobie emocjonalnie z diagnozą SM. A terapia zajęciowa skupia się na poprawie codziennych umiejętności i zwiększeniu niezależności, dzięki czemu pacjenci mogą lepiej funkcjonować w życiu codziennym.

Logopedia

Rehabilitacja dla osób z SM obejmuje również często zajęcia z logopedą. To nieoceniona pomoc dla osób, które mają problem z mową oraz połykaniem. Specjalista pomoże w poprawie tych umiejętności, a zajęcia spowolnią rozwój tego typu symptomów.

Rehabilitacja stwardnienia rozsianego powinna być nastawiona na holistyczne podejście do pacjenta. Należy skupić się zarówno na fizycznych objawach, jak i psychologicznych aspektach, a wszystko to po to, aby pomóc Ci poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami, które niesie ze sobą ta choroba.

Nasza misja — wsparcie osób z SM i innymi chorobami przewlekłymi

Fundacja Dobro Powraca, służy wsparciem podczas zbiórki pieniędzy na rehabilitację, leczenie oraz terapie. Nasi eksperci dzielą się wiedzą na temat schorzeń, służą wsparciem na każdym etapie diagnozy i leczenia. Tworzymy miejsce, gdzie chory i jego bliscy mogą otrzymać pomoc, jakiej oczekują. Zapraszamy do kontaktu!

Zapoznaj się również z:

 
Skip to content