Jak rozmawiać z Dzieckiem o ciężkiej chorobie Rodzica?
Rozmowa z dzieckiem na temat poważnej choroby rodzica może być trudna i wymaga delikatności oraz empatii.
Nagłówek strony
Treść główna
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to w rzeczywistości grupa bardzo różnorodnych chorób, których wspólną cechą są zaburzenia psychomotoryczne. MPD jest różnorodne pod względem etiologii (przyczyn powstania) oraz natężenia upośledzeń ruchowych.
Po jednej stronie znajdować się będą dzieci, u których mózgowe porażenie dziecięce spowoduje delikatne objawy, podatne na ustabilizowanie w procesie leczenia i rehabilitacji, po drugiej zaś stronie maili pacjenci dotknięci będą ciężkimi objawami prowadzącymi do niesamodzielności i potrzeby pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Przebieg MPD (chociaż z definicji nie jest postępujący) także może być zupełnie inny, także między pacjentami zaliczanymi do 4 podstawowych rodzajów MPD. Na przykład konsekwentnie i intensywnie rehabilitowany pacjent z 4- kończynowym porażeniem dziecięcym może osiągnąć większą samodzielność niż pacjent z 2-kończynowym porażeniem, ale z ciężkim przebiegiem i brakiem fizjoterapii.
Mózgowe porażenie dziecięce wiąże się z wystąpieniem problemów i upośledzeń:
Uszkodzenia maja charakter trwały. Oznacza to, że nie można ich cofnąć. Są również niepostępujące– czyli wraz z upływem czasu nie ulegają progresji, utrzymują się na tym samym poziomie.
Mózgowe porażenie dziecięce występuje wskutek uszkodzeń tkanki mózgu na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Do uszkodzeń może dojść już na etapie życia płodowego, podczas porodu albo niedługo po nim.
Spectrum objawów MPD jest bardzo szerokie i wymykające się sztywnym definicjom. Symptomy mogą również wystąpić w różnym czasie u różnych dzieci. Czasami zupełnie ich nie widać aż do momentu, kiedy dziecko rośnie. Wówczas można zaobserwować deficyty w rozwoju ruchowym. Zaniepokojeni rodzice porównują rozwój swojego maleństwa z rówieśnikami i zauważają, że:
U starszych dzieci dodatkowo mogą się pojawić:
Mózgowe porażenie dziecięce może wystąpić z wielu powodów. Niekiedy nie udaje się ustalić, co spowodowało rozwinięcie się u dziecka MPD.
Zidentyfikowane przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego obejmują:
Postawieniem diagnozy MPD zajmuje się neurolog. Podczas szczegółowego wywiadu zbierze on dane dotyczące niepokojących rodziców objawów, przebiegu ciąży i porodu, rozwoju dziecka. Niezbędne mogą okazać się konsultacje innych ekspertów, zależne od występujących u dziecka objawów (na przykład laryngolog, ortopeda, okulista). Badania obrazowe są pomocne przy identyfikowaniu obszarów mózgu, w których doszło do uszkodzeń. Zastosowanie znajdują tutaj takie procedury jak USG przezciemiączkowe, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa.
Stopień zaawansowania MPD skorelowany jest z rodzajem porażenia mózgowego. Wyróżnia się:
Każde dziecko z mózgowym porażeniem dziecięcym może chorować w inny sposób, doświadczać różnych objawów i mieć indywidualne potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją. MPD, stanowiące grupę różnorodnych chorób, jest wręcz nazywane „chorobą bez definicji” z jednym wspólnym mianownikiem – zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym. Chorobie nie muszą, chociaż mogą towarzyszyć w różnym natężeniu upośledzenia umysłowe. Spectrum obrazów klinicznych rozciąga się zaś od lekkich do bardzo ciężkich. Są grupy pacjentów, którzy osiągną całkowitą niezależność lub całkowitą niesamodzielność. Postępowanie terapeutyczne w przebiegu MPD ma na celu osiągnięcie przez pacjenta możliwie maksymalnej do osiągnięcia w danym przypadku sprawności i jak najwyższej jakości życia.
U części pacjentów konieczne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego, na przykład przeciwpadaczkowego, rozluźniającego mięśnie, przeciwbólowego.
Inni chorzy wymagać będą zabiegów chirurgicznych, na przykład w celu podłączenia pompy bakoflenowej czy luzowania przykurczonych mięśni.
Dzieci doświadczające problemów z mówieniem objęte zostaną terapią logopedyczną, zaś pacjenci z zaburzeniami zachowania i poznawczymi – terapią psychologiczną.
Ważną rolę może odegrać terapia zajęciowa – wspólna dla dziecka i opiekunów, a mająca na celu naukę samodzielności.
Kluczową rolę w terapii mózgowego porażenia dziecięcego pełni rehabilitacja. Powinna ona być wdrożona jak najwcześniej i zawsze być odpowiednio dostosowana do stanu klinicznego dziecka, jego potrzeb i możliwości.
Rehabilitacja MPD ukierunkowana jest przede wszystkim na stymulację ruchową, skoncentrowaną na redukowaniu wzmożonego napięcia mięśniowego oraz zwiększaniu siły mięśniowej. Odpowiednio dobrana i prowadzona rehabilitacja:
Mózgi małych dzieci, szczególnie do 8 roku życia są bardzo plastyczne i mają umiejętność wykształcania nowych połączeń nerwowych, które są w stanie przejąć funkcje tych uszkodzonych. Dlatego dzieci z lekkim przebiegiem choroby są w stanie w efekcie konsekwentnej rehabilitacji osiągnąć całkowitą samodzielność.
Niestety część pacjentów nigdy nie będzie w stanie osiągnąć niezależności i będzie wymagała stałej pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.
Mózgowe porażenie dziecięce kreuje wiele wyzwań dla małego dziecka, które niekoniecznie znikną wraz z jego rozwojem i dorastaniem. Także opiekunowie pacjenta stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z koniecznością wspierania chorego, niekiedy w wykonywaniu każdej codziennej czynności. Do aspektu społecznego, rodzinnego i medycznego chorowania dochodzą często wyzwania finansowe. Terapia, rehabilitacja, turnusy, konieczność zapewnienia odpowiedniego sprzętu mogą znacznie obciążać domowe budżety. W pewnym momencie może okazać się, że koszty są nie do udźwignięcia jedynie przez opiekunów i rodzinę. Warto wówczas rozważyć dołączenie do organizacji pacjenckiej, która pomoże w zorganizowaniu funduszy na leczenie i rehabilitację. Fundacja Dobro Powraca otacza opieką również dzieci.
Rozmowa z dzieckiem na temat poważnej choroby rodzica może być trudna i wymaga delikatności oraz empatii.
Choć trudno jest znaleźć pozytywne strony w poważnej chorobie, niektórzy ludzie doświadczają pozytywnych zmian lub przekształceń w wyniku swojego doświadczenia.
Poważna choroba może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem, dla niektórych może również stanowić impuls do pozytywnych zmian i rozwoju osobistego. Kluczowe jest znalezienie wsparcia, zarządzanie emocjami i staranie się dostrzec te pozytywne aspekty, które mogą wyniknąć z trudnego doświadczenia.
W tym artykule przedstawiamy stwardnienie rozsiane – czy to choroba genetyczna? Diagnoza stwardnienia rozsianego może być bardzo przytłaczająca dla człowieka. Jest to zupełnie nowa i stresująca sytuacja. Pojawia się dużo pytań. Dlaczego to ja zachorowałem? Jak w moim przypadku będzie przebiegać ta choroba? Czy zostanę osobą niepełnosprawną? Jakie objawy będzie powodować stwardnienie rozsiane. Czy jest dziedziczne?