Życie z SM
Z pewnością życie z SM (stwardnieniem rozsianym) jest pełne trudności i prób. Jednak korzystając ze wsparcia i wiedzy osób specjalizujących się w tym, czym jest ta choroba, tym jak ona przebiega, może być też niezwykle satysfakcjonujące i pełne radości. Stwardnienie rozsiane, czyli przewlekła choroba autoimmunologiczna, atakuje centralny układ nerwowy. Związane z tym utrudniające codzienne funkcjonowanie objawy dla wielu osób stanowią duże wyzwanie. Obserwujemy to szczególnie u osób dopiero co zdiagnozowanych. Jak sobie z tym poradzić? Dobro Powraca – Fundacja na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane i inne choroby przewlekłe to miejsce, w którym otrzymasz niezbędne wsparcie i pomoc! Zapraszamy!
Życie ze stwardnieniem rozsianym – nie trać nadziei!
Zaburzenia neurologiczne obserwowane u Chorych na SM dotyczą różnych funkcji organizmu i układów w ciele człowieka. Problematyczne są między innymi:
- zmienność objawów – dla zdiagnozowanej osoby kłopotliwe staje się to, że symptomy dotyczą różnych aspektów funkcjonowania organizmu. Pojawiają się problemy z widzeniem, mówieniem, równowagą i koordynacją ruchową rąk, depresja, ale również kłopoty z układem moczowym. Wystąpienie kilku objawów w jednym czasie może pacjenta przytłoczyć i zaburzyć jego postrzeganie rzeczywistości,
- nieprzewidywalność przebiegu choroby – SM wyróżnia się tym, że okresy względnego zdrowia przeplatane są rzutami choroby. Zaostrzenia mieszają się z remisją bez żadnego schematu. Trudno coś przewidzieć, zaplanować kolejny tydzień,
- zmęczenie – jednym z objawów, który towarzyszy niemal wszystkim chorującym na SM jest przewlekłe zmęczenie, które jest nieadekwatne do wykonywanych czynności. To znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, godziny, w których Chory może spotkać się z rodziną i bliskimi, być produktywnym i realizować swoje pasje,
- problemy emocjonalne – obok depresji najczęstszy towarzysz SM, który jest efektem rozwoju choroby, jak i trudności z zaakceptowaniem diagnozy,
- zmiany w życiu rodzinnym i zawodowym – choroba wymaga dostosowania stylu życia i często wsparcia ze strony najbliższych. Osoby, które były do momentu diagnozy niezależne i aktywne, uprawiały sporty, wykonywały wiele czynności jednego dnia, muszą diametralnie zmienić swoje życie. Zależność od pomocy osób trzecich dla wielu również staje się źródłem znacznego dyskomfortu.
SM może znacząco wpływać na zdolność do pracy, prowadzenia gospodarstwa domowego, a nawet realizację podstawowych czynności jak przygotowanie śniadania, ubieranie się czy spacer. Wiele osób z SM doświadcza ograniczeń ruchowych, problemów z pamięcią i koncentracją oraz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych. Życie ze stwardnieniem rozsianym nie jest proste, ale wciąż trwa i wciąż można, a nawet trzeba z niego korzystać. Przede wszystkim trzeba zawalczyć o lepsze jutro, nie bać się poprosić o pomoc.
Stwardnienie rozsiane – jak żyć i cieszyć się codziennością?
Usłyszałeś/łaś diagnozę stwardnienie rozsiane – jak żyć z nową rzeczywistością? Poza regularnymi wizytami u neurologa, terapią i dostosowaniem leczenia do swoich potrzeb, ważna jest również rehabilitacja. I to nie tylko ta poprawiająca funkcjonowanie układu ruchowego, ale i ta, która poprawi Twoje samopoczucie. Tak radykalne zmiany wymagają również wsparcia psychologicznego, które pomoże poradzić sobie ze zmianami życiowymi i emocjonalnymi. Konieczne jest też dostosowanie stylu życia do nowej rzeczywistości: zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu to podstawa. Można również poszukać pomocy w organizacjach zajmujących się wsparciem Chorych na choroby przewlekłe.
Fundacja Dobro Powraca – miejsce dla Ciebie
W naszej Fundacji oferujemy wszechstronną pomoc Chorym z SM i ich Rodzinom. Obejmuje ona pośrednictwo medyczne i psychologiczne: wskażemy Ci specjalistów zajmujących się leczeniem choroby oraz gwarantujemy wsparcie emocjonalne na każdym etapie kuracji. Zainteresowanym pomożemy również załatwić wszelkie formalności i uzyskać świadczenia socjalne. Podpowiemy jakie indywidualne i grupowe zajęcia pomogą poradzić sobie z nową codziennością. Tworzymy grupę wsparcia emocjonalnego, w której możesz wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami zmagającymi się z SM. Nie jesteś w tym sam/a! Przede wszystkim zajmujemy się edukacją i zwiększaniem świadomości społeczeństwa na temat SM.
Życie z SM jest wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniemu wsparciu można znacząco poprawić jego jakość. Fundacja Dobro Powraca zapewnia kompleksową pomoc, umożliwiając Pacjentom i ich Rodzinom lepsze radzenie sobie z chorobą. Zachęcamy do skorzystania z oferty Fundacji, aby znaleźć wsparcie, informacje i poczucie wspólnoty w walce z SM.
Zapoznaj się również z: