Treść główna

Jakie korzyści można zyskać zakładając subkonto?

Przewlekłe wydatki często towarzyszące chorobie przewlekłej są znacznym obciążeniem dla budżetu Osoby chorej. Martwienie się o możliwości sfinansowania walki o zdrowie przyczyniają się do dodatkowego stresu.

Brak środków finansowych może zaś bezpośrednio przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, np. wskutek niewykupienia leków czy braku specjalistycznej rehabilitacji. W jaki sposób można zdobyć środki na leczenie i pokrycie niezbędnych wydatków?

Subkonto jako narzędzie umożliwiające inwestycję w zdrowie

Wiele organizacji, w tym Fundacja Dobro Powraca, otwierają dla swoich Podopiecznych subkonta. W ten sposób umożliwiają zdobycie indywidualnej pomocy finansowej dla konkretnej Osoby chorej. O tym, jak założyć subkonto, można przeczytać w artykule Jak zostać Podopiecznym Fundacji.

Dzięki założeniu subkonta Podopieczny ma możliwość otrzymywania dedykowanych dla siebie wpłat. Fundacja Dobro Powraca udostępnia swój numer konta bankowego, zaś dzięki wskazaniu przez Darczyńcę, dla kogo dokładnie  chce przeznaczyć swoją wpłatę- przypisuje pieniądze na konkretne subkonto.

Skąd mogą pochodzić środki gromadzone na subkontach?

Zasadniczo  wyróżniamy dwa źródła, które zasilają subkonto Podopiecznego- 1,5% podatku oraz darowizny od osób prywatnych i prawnych.

Możliwość przekazania 1,5% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego i jej Podopiecznych istnieje w Polsce od 2003 roku. Wypełniając coroczne zeznanie podatkowe, Podatnik może wskazać Podopiecznego fundacji/stowarzyszenia, na rzecz którego chce przekazać swoje 1,5% podatku. Do 2022 roku wysokość odpisu wynosiła 1%. Natomiast od 2023 roku ta wartość została zwiększona do 1,5%. Możliwość przyjmowania odpisów podatkowych mają tylko te organizacje, które posiadają status organizacji pożytku publicznego. Fundacja Dobro Powraca posiada taki status od początku swojej działalności, czyli od roku 2009.

Podatnicy z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z możliwości przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji lub konkretnego Podopiecznego. W 2023 roku padł rekord w zakresie ogólnej kwoty odpisów – Podatnicy skierowali do opp 1,5 mld PLN (versus 1,1 mld rok wcześniej).

Drugim źródłem zasilającym subkonta są darowizny. Najczęściej pochodzą one od Osób Bliskich Podopiecznemu – od Jego Rodziny, Przyjaciół, Znajomych. Są również przekazywane przez fundacje  korporacyjne.

Fundacja Dobro Powraca wspiera wiele opcji pozyskiwania darowizn dla swoich Podopiecznych, np. zbiórki na Facebooku, aukcje charytatywne, zbiórki na dedykowanych portalach, zbiórki za pośrednictwem FaniMani.

Subkonto- jak zacząć zbierać pieniądze?

Idei subkont w Fundacji Dobro Powraca przyświeca myśl, że chorowanie nie musi być wyzwaniem dla jednej Osoby. Dlatego program subkont w Fundacji nazywa się Jesteśmy Razem.  Z udziałem Osób z otoczenia Chorego, ale również anonimowych Darczyńców, walka o zdrowie może być łatwiejsza. Koszty, których nie jest w stanie udźwignąć jedna Osoba, są łatwiejsze do poniesienia z udziałem zaangażowanej grupy Osób.

Pierwszym krokiem do zbierania środków na leczenie jest założenie subkonta. Dopiero wówczas wpłaty mogą być przekazywane przez Darczyńców i Podatników na rzecz konkretnego Podopiecznego.

Po założeniu subkonta ważne jest dotarcie do jak największego grona Osób z informacją, że dany Podopieczny potrzebuje finansowego wsparcia. Aby ułatwić przygotowywanie apeli, Fundacja Dobro Powraca przygotowała dla swoich Podopiecznych narzędzia ułatwiające zbiórkę funduszy na subkonta.

Generator ulotek i profil Podopiecznego

Na stronie internetowej Fundacji Dobro Powraca udostępnione są generatory, za pomocą których Podopieczni mogą stworzyć ulotki oraz wizytówki, a także grafiki do zamieszczenia w mediach społecznościowych.

Na stronie Fundacji można również stworzyć swój profil internetowy- jest on wizytówką Podopiecznego on-line. Za pośrednictwem profilu Podopieczny może podzielić się z Darczyńcami swoja historią, wskazać, jakiej pomocy potrzebuje i na co zostaną przeznaczone zebrane środki.

Podsumowanie

Kiedy koszty chorowania stają się niemożliwe do udźwignięcia przez Chorego, subkonto może  pomóc zarządzać finansowymi aspektami chorowania. Utrata zdrowia jest bardzo obciążającą sytuacją w życiu. Subkonto może wspomóc walkę z chorobą i ułatwić Osobie chorej codzienne życie

2024-01-19

Jak przekazać 1,5% podatku na walkę ze stwardnieniem rozsianym?

W Polsce około 50 tyś Osób choruje na stwardnienie rozsiane. Jest to nieuleczalna i przewlekła choroba, w której układ immunologiczny atakuje komórki własnego ciała. Prowadzi to do uszkodzeń nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Spektrum objawów SM jest bardzo szerokie, a Pacjenci doświadczają wielu wyzwań w walce o sprawność i w mierzeniu się ze skutkami choroby. Fundacja Dobro Powraca działa na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane (i inne choroby przewlekłe). Pomóż nam pomagać i wesprzyj społeczność Chorych na SM!

 
Skip to content